Być jak większość czy obrać swój kierunek? No właśnie to ciekawe pytanie, na które każdy powinien sobie odpowiedzieć. Iść za falą czy może robić na odwrót? Rynek branży online zmienia się i będzie się zmieniał, tak samo jak marketing, który robimy. Są różne strategie biznesowe, podejście do ludzi ( mniej albo bardziej w porządku). Jedni wolą iść za większością jak przysłowiowe „stado baranów”. Inni natomiast wolą robić wszystko po swojemu lub odwrotnie. Jedno jest pewne – wszystko działa w mniejszym lub większym stopniu.

 

Dostosować Się Do Potrzeb Rynku?

Odpowiedz sobie na takie pytanie… Czy robiąc to samo przez 10 lat pójdziesz do przodu? Może ciągle zmieniając, ulepszając swój biznes, produkt pójdziesz o krok dalej ? Nie trzeba być filozofem żeby wiedzieć, że ciągłe zmiany, modyfikacje dadzą więcej niż stagnacja. Można to podać bardzo prosty przykład : czy firma apple zaszła by tak daleko bez ciągłych modernizacji, nowinek, ulepszeń?

Jasne, że nie! Byliby w ciemnej dupie jak większość np. działających w marketingu. Dlaczego więc stać w miejscu? Szukaj, ulepszaj, modernizuj, ciśnij, a efekt przyjdzie z czasem. Chcąc coś osiągnąć na pewno nie możesz bać się nowości. Powiem więcej – łap i ucz się wszystkich nowinek jakie wychodzą na rynek.

 

Być Jak Większość? Słuchać Innych Ludzi?

Ciężko jest nie słuchać innych ludzi kiedy samemu się wie niedużo w danym temacie. Rynek to jedno, a ludzi działający w branży to coś zupełnie innego. Nowe trendy, projekty są jak plaga pająków – włażą wszędzie. Dlatego powinieneś mieć osobę albo obserwować kogoś kto ma jakieś pojęcie w danym temacie. Z drugiej strony nie da się słuchać wszystkich i co drugi okaże się mądrzejszy. Co robić w takiej sytuacji? Odpowiedź jest prosta i tylko jedna – myśleć samodzielnie do jasnej cholery! Słuchaj ludzi, ale z dystansem, myśl samodzielnie, pobudzaj kreatywność. Inaczej rynek Cię zeżre i ogłupi, a na końcu wysra. Kolejną sprawą jest to czy chcesz myśleć samodzielnie czy być „baranem bez własnego zdania”. Baranów najczęściej dorwie ktoś kto zwykle naciąga ludzi lub nimi manipuluje, a potem zostawi na pastwę losu ( jak już wydoi do końca). Więc, w którą stronę pójdziesz? Myślenie samodzielne, słuchanie odpowiednich ludzi, a przede wszystkim samodzielność? Może wybierzesz drugą stronę medalu ? Nie wiem, nie chce mi się, nie potrafię, może zrobi to ktoś za mnie – ja poczekam.

 

Kilka Zdań na Koniec

Odpowiedz sobie na to czy chcesz być jak większość. Patrząc po tym co się ostatnio wyrabia na tych ” internetach” to mnie krew zalewa. Ludzie nie mają własnego zdania, nie idą za potrzebami rynku, słuchają ludzi urwanych z choinki. Już nie mówiąc nawet o tym, że hejt to codzienność (nawet tych postawionych wysoko w świecie e-biznesu). Dlatego mam prośbę do Ciebie… Usiądź na spokojnie i przemyśl co robisz i dlaczego to robisz. Pomyśl z kim się trzymasz i kogo słuchasz oraz czy chcesz być jak stado baranów? Dostosuj się do rynku, łap wszystkie nowinki, ucz się 24/7 , a przede wszystkim – MYŚL SAMODZIELNIE.

 

Dzięki za dotrwanie do końca ! Jeżeli podobał Ci się ten wpis to wiesz co z nim zrobić.