Witam!! Na prośbę Pawła. R postanowiłem napisać kolejny mini poradnik tym razem na temat  Canva. Jest to darmowe narzędzie do robienia różnych grafik, prezentacji bez użycia zaawansowanych programów. Jest to proste narzędzie do wykorzystania za pośrednictwem strony internetowej Canva.com. Osobiście często korzystam z tego narzędzia ponieważ nie jestem jakimś znawcą programów graficznych, a nawet mnie to nie bawi więc swoją energię wolę przeznaczyć na inne rzeczy. Myślę, że wiele osób będzie miało podobnie i na pewno przyda się taki wpis na tym blogu. Oczywiście także na moim kanale YouTube wkrótce się pojawi poradnik na ten temat – śledź mnie na bieżąco!

Canva – Płatna Czy za Free?

Canva.com jest darmowym narzędziem, ale wiadomo, że ma też opcje płatne. Osobiście długo korzystałem z darmowej wersji i w zupełności mi wystarczyła z tym, że w miarę jedzenia apetyt rośnie i mój budżet nie ucierpi jak wydam te 13$ na miesiąc. Dlatego polecam każdemu przynajmniej pakiet za niecałe 13$ ponieważ wtedy uaktywnia się ciekawa opcja np. niestandardowe wymiary. Brakowało mi bardzo takiej opcji ponieważ robię grafiki np na mój kanał YouTube , a żeby to robić potrzebowałem innych opcji niż w standardzie.  Żeby opłacić sobie konto wystarczy wejść w opcji i potem kliknąć ustawienia konta>rozliczenie i zespoły, a następnie dodać swoją kartę płatniczą. Kiedy to zrobisz z automatu będzie pobierana comiesięczna opłata za używanie Canva. Tak wygląda przykładowa grafika, którą zrobiłem – oczywiście bez szału bo jestem amatorem:

 

Canva-grafika-1

Canva-grafika-2

 

Jak widzisz grafiki nie są jakieś skomplikowane ponieważ jak już pisałem jestem w tym amatorem. Dzielę się natomiast tym, że znalazłem sposób żeby szybko i sprawnie zrobić to na czym mi zależy. Na Canva możesz to zrobić dosłownie w kilka minut. Nie raz może to zająć max 10 żeby dopracować różne rzeczy, ale na prawdę nie zajmie Ci to dużo czasu.

Canva – Krótki Opis Panelu

Panel obsługi jest banalnie prosty i wszystko jest widoczne od razu po wejściu na stronę. Niżej wkleję screen z panelu i potem go opiszę krótko w punktach. Następnie przejdziemy do szybkiego, przykładowego stworzenia takiej grafiki.

 

Canva - opis panelu

 

1.) Tutaj zaznaczyłem przykładowe popularne szablony czyli po prostu klikasz i wybierasz czy to ma być grafika do prezentacji czy na social media, wpis na facebooka itd.

2.) Tutaj masz swoje dotychczasowe projekty więc możesz z nich skorzystać, zmienić kilka szczegółów i zrobić grafikę dosłownie w 3 minuty.

3.) Możesz także tworzyć swoje zespoły i dawać różne uprawnienia ekipie, która będzie działała na tym koncie.

4.) Możesz stworzyć swoją markę – logo itd.

 

Stworzenie Szybkiej Grafiki

Teraz żeby utworzyć jakąś grafikę klikasz po prostu w „Utwórz Grafikę” i albo wpisujesz niestandardowe wymiary o ile masz pakiet albo klikasz którąś z dostępnych. Następnie przeniesie Cię do panelu tworzenia całej grafiki ( panel bardzo prosty i intuicyjny). Niżej wkleję screena i krótko go opiszę:

 

Canva - tworzenie grafikii

 

1.) W układach możesz po prostu skorzystać z szybkiego ustawienia szablonu czyli jak ma wyglądać na ile części ma być podzielony itd.

2.) Tutaj dodajesz różne ramki i elementy dodatkowe.

3.) Tekst to wiadomo – rożne czcionki, rozmiary, nagłówki (tutaj czasem niektóre czcionki nie mają polskich znaków dlatego polecam napisanie tekstu np. w notatniku i skopiowanie go do Canva).

 

4.) Gotowe tła są dostępne jak wszystko w Canva w zależności od konta czy jest płatne czy nie. Niektóre motywy szablony czy inne rzeczy trzeba dodatkowo wykupywać – ja osobiście rzadko z tego korzystam ponieważ zazwyczaj przesyłam swoje grafiki żeby coś zrobić.  Skąd brać gotowe grafiki już pisałem na moim blogu >>TUTAJ<< .

 

5.) Z tej opcji korzystam najczęściej bo tutaj przesyłam swoje grafiki, loga itd. potem po prostu przenoszę je na gotowy szablon, rozciągam, układam i gotowe. Dlatego moim zdaniem to najłatwiejszy sposób na to żeby coś fajnego stworzyć.

7.) Tutaj masz różne opcje jak zapisz plik itd.

 

8.) Jednym kliknięciem możesz pobrać gotową grafikę bez zapisywania bezpośrednio w Canva. Często korzystam z tej opcji żeby projekty się nie nałożyły na siebie (jak korzystam z gotowych szablonów, które robiłem wcześniej). Polecam jeszcze kompresje takiego obrazu jeżeli chcesz wrzucić go na swoją stronę żeby mniej zajmowała taka grafika. Ja dodatkowo kompresuje z PNG na JPG żeby mniej ważyła. Żeby to zrobić możesz skorzystać z tego narzędzia klikając >>TUTAJ<<.

 

9.) Tutaj możesz jednym kliknięciem udostępnić swoje dzieło np. na Facebooku albo szybko skonwertować grafikę do linku i udostępnić za pośrednictwem linku.

 

Moja Opinia

Jeżeli nie jesteś ekspertem w tworzeniu grafik. Nie chce Ci się uczyć tego wszystkiego od podstaw albo nie chcesz tracić na to czasu tak jak ja to będzie idealne narzędzie dla Ciebie do podstawowych potrzeb. Na pewno jeszcze nagram krok po kroku video na YouTube z poradami jak zrobić taką szybką grafikę. Także czekaj na nagranie bo nie długo na pewno się pojawi na moim kanale. Nie zapomnij o subskrypcji mojego kanału !

 

Jeżeli ten wpis był dla Ciebie wartościowy to zostaw komentarz lub udostępnij go w mediach społecznościowych. Będzie to dla mnie znak, że idę w dobrym kierunku oraz motywacja do dalszej pracy.