Bez tego nic nie osiągniesz…

Nikt nie zmieni się bez nadania nowego celu w swoim życiu. Nie ma cudownych technik rozwojowych, które zmienią podejście do życia z sekundy na sekundę. Swoje problemy każdy musi rozwiązywać sam, a bez Twojego udziału taki proces się nie odbędzie. Ktoś kto chce osiągnąć coś w życiu powinien mieć cele krótkodystansowe, jak i te długoterminowe, które często zajmują większość życia albo sporą jej część.

 

Czy trener na siłowni ćwiczy za Ciebie ? Czy chudniesz lub przybierasz na wadze bez ćwiczeń? Jedyne co może, to ułożyć Ci trening lub dietę, ale na pewno nie jest w stanie wyćwiczyć Twojego ciała. Podobnie jest z rozwojem osobistym, jeżeli sam nie będziesz chciał się rozwijać to się nie rozwiniesz. Wiele osób szuka cudownych technik rozwojowych, poradników, aby problem rozwiązał się sam, a tymczasem wystarczy mieć jakiś cel w życiu i dążyć do niego za wszelką cenę. Jeśli chcesz zmian w swoim życiu, zacznij od siebie, wyznacz sobie cele i włóż w to trochę wysiłku!

 

Mniej niż 10% materiałów rozwojowych, książek jest czytanych lub słuchanych do końca. Jeszcze mniej osób próbuje w ogóle stosować się do tego co czytają lub słuchają, a jedynie 3% zastosuje się do tego i zrobi coś z tym czego się nauczy.

Jeżeli doczytałeś do tego momentu to znaczy, że pewnie doczytasz to do końca, a więc… Wyznacz sobie cele na początek te, które jesteś w stanie wykonać w ciągu najbliższego miesiąca, ale nie mogą być one zbyt trudne żebyś się nie zniechęcił do tego. Może Ci się to wydawać zbędne, jednak czytając dalej zobaczysz, że ma to głębszy sens.

Spisując cele i przygotowując plan działania na najbliższe dni, uczysz się systematyczności i trwania w tym, co sobie obrałeś za cel. Następnie korygujesz plan, udoskonalasz go, dokładasz kolejne małe cele, aż w końcu staje się to dla Ciebie rutyną.

 

Dlaczego mówię o celach krótkoterminowych?

Załóżmy, że stawiasz sobie wyjątkowy cel, który możesz osiągnąć po 5 latach czy 10. Co Ci z tego przyjdzie? Moim zdaniem nic, bo szybko się zniechęcisz do tego. Najlepiej obierać sobie cel, który jesteś w stanie zrealizować na 50% w ciągu najbliższego miesiąca. Następnie, jeżeli Ci się nie powiedzie robisz to samo, aż do skutku, po czym obierasz kolejny cel, tak jak napisałem wyżej. Małymi krokami „Realnymi Krokami”, za jakiś czas zobaczysz, że to skutkuje.

 

Warto też

Warto spisać korzyści jakie da Ci zrealizowanie najbliższych celów. Postaraj się znaleźć plusy, które pojawią się po osiągnięciu zamierzonego celu. Poczujesz się dumny i bardziej wartościowy. Możesz też szukać wsparcia u najbliżej rodziny czy przyjaciół, ale nie mów o tym każdemu. Wybierz 3 osoby, które będą znały Twoje cele, zobacz czy są to godni ludzie do poznania Twoich zamiarów, aby nie okazało się, że będą Cię demotywować i odciągać od tego co chcesz w życiu osiągnąć.

 

Cel w życiu – Podsumowanie

  • Wybierz cel w życiu jaki chcesz osiągnąć w ciągu najbliżego miesiąca.
  • Wyznacz termin realny do zakończenia zamierzonego celu.
  • Spisz plusy jakie uzyskasz po ukończeniu cyklu.
  • Możesz też spisać cel długoterminowy, albo po prostu mieć go w głowie cały czas i systematycznie dążyć od małych celów do tego najważniejszego w Twoim życiu.