Darmowe zdjęcia na bloga czy stronę internetową można zdobyć w kilku miejscach. Na pewno nie warto wykorzystywać grafik i zdjęć znalezionych w Google. Nigdy nie wiadomo skąd te zdjęcia pochodzą i można za to grubo zapłacić. Więc skąd brać ładne, wysokiej jakości darmowe zdjęcia, które można wykorzystać także w celu komercyjnym?

 

Darmowe Zdjęcia z Google?

Nie nie… To nie jest sposób i dobre rozwiązanie. Fakt, że w ten sposób szybko znajdziesz interesujące Cię zdjęcia czy grafiki, ale co można uzyskać takim sposobem? Oczywiście szybkie wezwanie sądowe do zapłaty kary za wykorzystanie zdjęć z prawami autorskimi. To samo dotyczy tekstów na stronach i blogach – jeżeli kiedyś przyjdzie Ci do głowy kopiowanie tekstów to możesz szybko się przejechać. Masz też rozwiązania typu:

 

ściągnę zdjęcia albo grafiki potem je usunę i nikt się nie zorientuje

zdobędę grafiki z płatnych stron ze znakiem wodnym i też będzie

może będę miał farta, a z resztą kto będzie czytał mojego bloga, przecież jest mało znany

 

W pierwszym przypadku owszem może Ci się to uda, ale co w przypadku jeżeli nie zdążysz bo odezwie się zamiast autora jego prawnik? W przypadku kiedy sam autor zdjęcia się odezwie to idzie się dogadać, ale z prawnikiem już sobie nie porozmawiasz. Warto mieć to na względzie żeby potem się nie szarpać i nie płacić za jedno głupie zdjęcie czy małą grafikę.  Nawiązując jeszcze do fotografii ze znakiem wodnym jest to mało estetyczne oraz wygląda nie profesjonalnie. Mnie osobiście takie fotografie odstraszają bo jeżeli komuś nie zależy na ładnym wyglądzie bloga, grafiki, zdjęć to o czym to świadczy? Również jest to niezgodne z prawem tak jak w pierwszym przypadku.

 

Licencje CCO, CC BY

Chciałbym jeszcze krótko poruszyć temat licencji. Warto na to zwrócić uwagę jeżeli nie jesteś pewien jaką licencję posiadają dane zdjęcia – w takim wypadku należy to sprawdzić.  Licencje najczęściej wykorzystywane to „ Creative Commons”.

 

Licencja CCO – Jest to licencja pozbawiona praw autorskich. Jeżeli nie będziesz pewny to szukaj właśnie takiej licencji żeby mieć pewność, że materiały, które chcesz wykorzystać za darmo są pozbawione praw autorskich. Przy takich licencjach masz full możliwości do edytowania, modyfikowania, udostępniania zdjęć czy utworów.  Nie ma także obawy, że twórca nagle zażyczy sobie przywrócenie praw autorskich bo nie ma takiej możliwości.

 

Licencja CC BY – Ta licencja również pozwala na wykorzystanie zdjęć w celach komercyjnych, ale trzeba spełnić jeden warunek i warto o tym wiedzieć. Warunkiem korzystania z takich zdjęć jest to, że pod zdjęciem czy w innym miejscu widocznym trzeba napisać kto jest autorem takiego zdjęcia.

 

Skąd Brać Darmowe Zdjęcia na Bloga/Stronę

Jeżeli kompletnie nie masz pojęcia skąd można brać darmowe zdjęcia na Twoją stronę czy bloga to na pewno przyda Ci się kilka serwisów, które przygotowałem dla Ciebie. Lista przedstawia strony, z których można pobierać zdjęcia i wykorzystywać je nawet do celów komercyjnych. Na pewno każdy znajdzie na nich setki zdjęć dla siebie.

 

Pixabay – jest to serwis z naprawdę masą zdjęć do wykorzystania w celach komercyjnych jak i prywatnych. Zdjęcia oczywiście są zwolnione z praw autorskich.

 

Freeimages – Znajdziesz tam grubo ponad 400 tysięcy darmowych zdjęć. Na tak dużych stronach ze zdjęciami jest jeden minus. Trzeba spędzić trochę czasu nad szukaniem interesujących fotografii. Na każdej takiej stronie znajdziesz wyszukiwarkę więc wystarczy wpisać np. „ Marketing” czy „Network” itd. Zdjęcia znajdziesz dosłownie w każdej kategorii jaka będzie Tobie potrzebna.

 

Morguefile – Zbiór ponad 400 tyś zdjęć. Oczywiście darmowych i do wykorzystania w celu komercyjnym. Również w tym przypadku jeżeli szukasz idealnego zdjęcia to na pewno trochę Ci to zajmie.

 

Unsplash – Bardzo lubię ten serwis, a zdjęcia na nim są dobrej jakości i wysokiej rozdzielczości. W mojej kolekcji jest to najlepszy serwis, z którym miałem do czynienia. Może po prostu podszedł mi i lubię tam wyszukiwać zdjęcia – nie wiem, ale po prostu lubię.

 

Gratisography – Kolejna fajna stronka do wykorzystania. Również tutaj zdjęcia są pozbawione licencji.

 

Startupstockphotos – Jest to strona z darmowymi zdjęciami biurowymi. Co prawda nie ma ich zbyt wiele, ale można je fajnie wykorzystać. Jeżeli ktoś potrzebuje takich zdjęć to również polecam.

 

Wyszukiwarki Darmowej Grafiki

Fajną opcją,  z której sam korzystam są zaawansowane opcje wyszukiwarki Google. Można sobie ustawić w opcjach żeby szukało tylko zdjęć pozbawionych licencji.  Są też narzędzia, które można wykorzystać do tego i się nie męczyć.

 

Wyszukiwarki CCO

 

Letscc – Bardzo prosta wyszukiwarka wpisujesz, zaznaczasz opcje i szukasz. Wyszukiwarek jest dużo więcej, ale ja korzystam tylko z tych dwóch, a nawet najczęściej z tej wymienionej niżej.

 

Creative Commons – Jest to fajne narzędzie do wyszukiwania zdjęć w kilku miejscach takich jak np. Flickr, Google Images, Pixabay.  W prosty sposób wpisujesz co chcesz znaleźć i zaznaczasz gdzie chcesz szukać. Niżej wrzucam screena z tej wyszukiwarki:

 

Creative Commons darmowe zdjęcia

 

Podsumowanie: Nie warto na pewno iść na łatwiznę bo takie działania na pewno szybko mogą przysporzyć problemów. W tym wpisie udostępniłem część serwisów i wyszukiwarek,  z których ja korzystam, ale takich stron jest dużo więcej. Jeżeli będzie Ci mało w co wątpię to poszukaj na własną rękę takich wyszukiwarek czy serwisów z darmowymi zdjęciami. Poruszę też temat w przyszłości o optymalizacji grafik na stronę.

 

Jeżeli podobał się Tobie ten wpis to proszę skomentuj lub udostępnij go w mediach społecznościowych.