Dlaczego powinieneś prowadzić bloga? – od czego zacząć? Dowiesz się tego czytając ten artykuł. Będę się starał przekonać Cię i podać kilka powodów dla których warto mieć własny blog o ile jeszcze go nie masz. Jeżeli już zajmujesz się tym lub próbujesz coś robić, ale nie masz motywacji do tego to przeczytaj ten wpis do końca.

 

Jak zacząć przygodę z blogiem?

Moim skromnym zdaniem najlepiej rozpocząć takie działania na własnym serwerze z własną domeną. Koszta związane z tym są bardzo małe i jest to opcja raczej dla zdecydowanych osób. Jeżeli nie wiesz czy to jest dla Ciebie, albo zastanawiasz się czy będziesz miał wystarczająco czasu to blog możesz założyć na darmowych platformach. Kiedy uznasz, że jest to zajęcie dla Ciebie wtedy możesz się przenieść na własny Server.

Darmowych platform jest dużo ale wymienię tu kilka:

 

Wcale nie musisz znać się na tym

Do prowadzenia bloga nie jest Ci potrzebna znajomość  html czy php. Musisz jedynie skoncentrować się na pisaniu treści, a tym samym pozyskiwaniu czytelników. Jeżeli zdecydujesz się na płatny sposób czyli kupno hostingu i domeny, nie martw się tym, że sobie nie poradzisz. Zacznij działać, cała reszta przyjdzie sama, a w Internecie znajdziesz dużo poradników do prowadzenia bloga. Kiedy już zdecydujesz się na darmowy sposób to cała procedura rejestracji jest banalnie prosta.

 

Relacje z czytelnikami

Blog pozwala na skupienie wokół siebie ludzi podobnych do Ciebie, albo przynajmniej o podobnych zainteresowaniach. Nie znam lepszego sposobu na budowanie relacji niż blog. Pozwala on na wymianę poglądów oraz umacnia więzi między czytelnikiem,  a Tobą. Dzięki gościom na Twoim blogu wiesz, jakie tematy lubią najbardziej, co najchętniej komentują i tego właśnie brakuje na zwykłych stronach statycznych. Jeżeli dostaniesz słowne baty od jakiegoś czytelnika to masz prawo do modernizacji komentarzy, ale w prowadzeniu bloga trzeba być otwartym na krytykę innych osób. Lepiej grzecznie odpisać niż skasować, czy zmodernizować taki komentarz. Pamiętaj też o tym żeby nie tolerować wulgaryzmów ani ubliżania Twoim czytelnikom.

 

Korzyści z prowadzenia bloga

W wyszukiwarce prędzej znajdziesz blog niż zwykłą stronę statyczną. Dobra treść, słowa kluczowe, tagi, nagłówki, wszystko to powoduje, że szybko znajdziesz swój blog wysoko w przeglądarce bez specjalnego pozycjonowania i wysiłku. Dlatego warto często dodawać nowe wpisy,  ponieważ Google szybko reaguje na to dostając znak, że Twój blog się rozrasta. Możesz pisać  bez stosowania się do lepszego pozycjonowania w wyszukiwarkach i ja polecam Ci ten sposób – pisz dla ludzi nie dla przeglądarek. Jednak gdy zdecydujesz się pisać pod SEO to staraj się nie przeginać z powtarzającymi się frazami oraz nie linkować co drugie zdanie. 

 

Jak myślisz dlaczego ludzie prowadzą bloga? Dlatego, że chcą coś przekazać, ale głównie jest to dobry sposób na pozyskanie ruchu dla np. danej oferty sprzedażowej. Jeżeli chcesz przedstawić ludziom swój produkt, usługę, książkę to nie wahaj się bo jest to naprawdę skuteczny sposób na promowanie siebie czy swoich ofert. Prawda jest taka, że ludzie kupią jeżeli Ci zaufają. Kiedy już nawiążesz relacje z ludźmi to będą wracali na Twojego bloga i będziesz mógł przedstawiać swoje oferty, pomysły na bieżąco. 

Blog można też wykorzystać do przeprowadzania ankiet oraz umieszczania różnego rodzaju reklam czy banerów, a także zarobić na tym. Umieszczając NewsLetter na blogu dajemy sobie możliwość informowania czytelników za każdym razem kiedy powstanie nowy wpis czy oferta którą umieścimy na blogu.

Obserwując blogi oraz strony internetowe małych firm, doszedłem do wniosku, że to właśnie one wykorzystują potencjał bloga najbardziej.

 

Znajomości i lista mailingowa

Stając się częścią społeczności blogerów poznajesz ludzi, nawiązujesz z nimi kontakty i tym sposobem szybciej zawierasz znajomości z  osobami o podobnych zainteresowaniach. Jeżeli np. chcesz pisać o nowościach w branży muzycznej to pisz o tym, a z czasem też poznasz ludzi którzy się tym interesują lub są w tej branży. Gdyby nie blog to nigdy bym nie poznał pewnych wspaniałych ludzi z którymi mam kontakt do dziś. W dzisiejszych czasach na facebooku czy innych social mediach, konto ma prawie każdy. Stąd powiedzenie „nie masz facebooka to nie istniejesz”. Mimo to opcja E-mail jest dalej najczęściej wykorzystywanym narzędziem komunikacyjnym.

Lista mailingowa jest największym atutem marketingu. Zbudowanie jej nie jest łatwe, ale gdy już to osiągniesz to efekty są powalające. Ludzie są zapisani na masę newsletterów więc przebicie się przez ten tłum chętnych do zaistnienia w Internecie jest ciężkim przywilejem. Zaoferuj coś w zamian za zapisanie się na Twój newsletter, może być to e-book, nagranie audio, video wtedy przyniesie to lepsze efekty. Pracuj nad listą i karm swojego czytelnika ciągłymi wpisami i ofertami, ale nie przesadzaj z tym. Wysyłaj jednego maila dziennie lub co dwa dni. Oczywiście możesz to robić i trzy razy na dzień lecz tym sposobem szybko zniechęcisz czytelników i będą się wypisywać z listy.

 

Poziom expert oraz dochód

Jesteś expertem w jakiejś dziedzinie czy chociażby w blogowaniu? Nie przechwalaj się tym, pokaż to ludziom artykułami, swoimi filmami video. Na pewno znasz się na czymś bardziej niż inni, więc nauczaj o tym i pokaż swoją wiedzę.

Dodatkowy dochód z bloga? Zarabianie na blogu jest możliwe, ale pisanie dla pieniędzy? Czy naprawdę na tym ma to polegać? Pisz o tym co Cię interesuje, inaczej szybko się tym znudzisz i porzucisz na dobre. Dawaj wartościowe treści, bądź w kontakcie z ludźmi, odpowiadaj na maile, komentuj, a z czasem sam zobaczysz, że sprzedaż  i zarabianie przyjdzie samo z siebie. Każdy chciałby czerpać z bloga materialne korzyści tylko, że nie każdemu się to udaje.