Pewnie większość z was ma ten problem, że mimo pracy po 10-12h czy nawet więcej, ciągle brakuje pieniędzy. Zadajesz sobie w kółko pytanie ” jak zaoszczędzić trochę grosza ”? Gdyby tak nie było nie znalazłbyś/znalazłabyś się na tym blogu. Większość ludzi  zmaga się z tym problemem od wielu lat i dalej nie potrafią się z tym uporać.  Mam krótką radę na rozwiązanie tego problemu, a brzmi ona – nie oszczędzaj. Dlaczego tak, a nie inaczej, dowiesz się czytając ten wpis.  Przyczyn, dla których ciągle nie możesz nic odłożyć lub jesteś totalnie spłukany jest dużo, ale ja przytoczę tu tylko kilka według mnie najistotniejszych.

 

Błędne Myślenie – Jak Zaoszczędzić Trochę Pieniędzy?

Marnujesz swój czas i ciągle się dołujesz tym, że nie możesz nic odłożyć . Mam na to prostą radę – nie myśl o tym jak zaoszczędzić, nie wybieraj najtańszego towaru tylko po to, żeby parę groszy zostało w kieszeni, bo nic z tego nie będzie. Człowiek staje się bardziej produktywny, kiedy ma ciągły brak pieniędzy ( przynajmniej większość). Rachunki, samochód, dzieci to wszystko kosztuje, a jak nie ma to trzeba pożyczyć. W skrajnych przypadkach owszem można pożyczyć, ale zacznij też myśleć nad tym, jak zmienić swoje życie na lepsze. Ten czas, który marnujesz na oszczędzanie, przeznacz na myślenie o tym jak możesz zarobić więcej, a na pewno Twoje życie się zmieni.

 

Żyjesz na Utrzymaniu Rodziców? Serio?

jak zaoszczędzić

 

Zastanów się nad tym, czy aby na pewno jest to dobre posunięcie. Jeżeli jesteś w stanie sam o siebie zadbać, skończyłeś edukację to jak najszybciej zrób ewakuacje na „swoje”. Niby pod jednym dachem jest mniej wydatków, ale czy na pewno? Dokładając się do mieszkania, rachunków i innych rzeczy, wszystkie pieniądze, które zostają marnujesz na gadżety, głupoty, imprezy. Czujesz się bezpiecznie i nie potrzebujesz lepszej pracy, bo przecież jak nie masz to rodzice i tak Cię nie wyrzucą z domu.  Mieszkanie u siebie, na przysłowiowym „swoim”, motywuje do rozsądniejszego wydawania kasy i masz pełną kontrolę nad tym na co idą Twoje pieniądze.

 

Nie Inwestujesz w Samorozwój

 

jak oszczędzić

 

Inwestując swoje ciężko zarobione pieniądze w niepotrzebne, lepsze gadżety, które Twoim zdaniem polepszą Twój standard życia, jesteś coraz dalej od sukcesu. Większość mądrych ludzi nie myśli jak oszczędzać tylko jak pomnożyć swoje pieniądze.  Nie zmieniają samochodu czy domu na większy. Oni po prostu obracają pieniędzmi i podam tu bardzo prosty przykład. Załóżmy, że masz samochód za 20 tyś, ale masz go już rok, trochę Ci się znudził i masz na stanie dodatkowe 10 tyś, co z nimi zrobisz? Pomyślałbyś sobie mam te 10 tyś zł więc zmienię furę po co mają leżeć darmo, ale co by zrobił człowiek, który ma pojęcie o finansach? Poszukałby rozwiązania, gdzie może te pieniądze pomnożyć przynajmniej o 100%. Możesz też inwestować te pieniądze w swoją głowę – podnosić kwalifikacje, czytać książki, jeździć na szkolenia – to Ci się bardziej przyda niż kilka gadżetów.

 

Niechętnie Podejmujesz Pracę

No dobra, to jak chcesz zaoszczędzić pieniądze nie pracując? Nawet najbogatsi milionerzy na świecie kiedyś pracowali, no chyba, że dostali wielką korporację w spadku, ale wtedy często jest tak, że majątek zostaje roztrwoniony. Pracuj mądrze – zatrudnij się tam, gdzie możesz zebrać doświadczenia żeby otworzyć w przyszłości swój biznes. Pracuj po to, żeby potem zainwestować lub obracać swoimi pieniędzmi. Nie pozwól im leżeć nawet minuty – to się nie uda. Uważam, że prawdziwym sukcesem jest dorobić się od zera, albo od minusa.

 

Umiesz Liczyć, Licz na Siebie

jak zaoszczędzić pieniądze

 

Oszczędzając pieniądze i licząc na to, że ktoś Ci w razie potrzeby pomoże, jest głupotą. Owszem, można mieć dobrą rodzinę, która w razie potrzeby poratuje i co z tego? Całe życie się tak nie da. Nawet jak rodzina czy znajomy załatwi Ci jakąś ciepłą posadkę to nie wiesz, czy się tam utrzymasz do „emerytury”. Pamiętaj, całe życie nikt nie będzie niańką dla Ciebie i leciał na każde Twoje zawołanie z pieniędzmi w ręku. Każdy musi w pierwszej kolejności dbać o swoją rodzinę, dom, rachunki.  Kiedy w końcu nie będziesz miał wyjścia i obudzisz się z ręką w nocniku zrozumiesz to o czym piszę.

 

Płacz w Niczym Nie Pomaga

Dołowanie się, płacz, niewysypianie się to wszystko obniża Twoją kontrolę nad życiem i logiczne myślenie nad wyjściem z sytuacji. Zamiast postawić Krok do Przodu, Ty się cofasz o Dwa do Tyłu. Usiądź, napisz sobie na kartce co chcesz zmienić i jak możesz to zrobić. Zacznij zmieniać Krok po Kroku swoje nawyki, myślenie oraz sam siebie.

 

Jest dużo ludzi, którzy mogą Tobie pomóc w wyjściu z sytuacji i już nigdy nie będziesz musiał oszczędzać. Nie zawsze wiąże się to z inwestowaniem. Znajdź taką osobę, poproś o pomoc, a jeżeli Ci jej nie udzieli to szukaj dalej. Podnieś dupę z kanapy, odłóż piwo i zacznij myśleć. Zrób coś konstruktywnego, bo każdy z nas jest lepszy w czymś innym. Życzę żebyś i Ty znalazł/znalazła sposób na siebie, swoje życie.