Tak jak obiecałem we wcześniejszym wpisie tak też robię. W tym wpisie skupię się na wtyczce JetPack, która pozytywnie mnie zaskoczyła swoimi funkcjami. Na pewno po części jest też nie potrzebna jeżeli ktoś korzysta np.  z narzędzi Google, ale jest też dużo osób, które wolą rozwiązania typu JetPack. Ja korzystam z obu opcji, ale analizuję wszystko przy pomocy narzędzi Google ( o tym na pewno też napiszę na blogu).

Plugin JetPack jest nie tylko wtyczką lecz moim zdaniem połączeniem najprzydatniejszych funkcji w jednej wtyczce. Składa się z modułów, które możesz włączać i wyłączać kiedy chcesz. Większość modułów jest bezpłatnych.

 

Instalacja i Konfiguracja JetPack

Instalacja JetPack nie różni się niczym od instalacji innych pluginów. Możesz wyszukać ją w panelu administratora lub pobrać >>TUTAJ<< i samodzielnie wysłać na Server. Mimo, że instalacja jest prosta to konfiguracja może się wydawać już bardziej skomplikowana.  W menu administracyjnym klikając w ustawienia znajdziesz wszystkie moduły, które możesz włączyć lub wyłączyć:

 

jetpack ustawienia

 

Zalecam też zalogowanie się do swojego konta wordpress.com żeby w pełni aktywować wszystkie funkcje. Żeby to zrobić będziesz musiał nacisnąć zielony przycisk „ Connect to WordPress.com„.

 

jetpack logowanie

 

 

Moduły JetPack

W ustawieniach panelu JetPack będziesz miał wszystkie dostępne funkcje. Jeżeli klikniesz w jakiś moduł to otworzy Ci instrukcje w okienku ze szczegółowym opisem modułu. Kiedy nakierujesz kursorem na dany moduł to pojawią Ci się funkcje takie jak włącz lub wyłącz oraz konfiguracja. Ustawiasz co uważasz za słuszne, ale pamiętaj, że kiedy dany moduł jest wyłączony to wordpress jest pozbawiony tej funkcji. Pamiętaj też żeby włączać tylko potrzebne funkcje. Modułów jest na prawdę dużo, ale kolejny raz zwracam uwagę na to żeby włączać tylko najpotrzebniejsze. Niżej wklejam screena:

 

Jetpack moduly 1

Jetpack moduly 2

jetpack moduly 3

 

Najistotniejsze Moduły JetPack

Site Stats – Jest to moduł, który moim zdaniem będzie dużym ułatwieniem dla tych osób, które nie korzystają z narzędzi Google ( oczywiście ja polecam każdemu naukę tych narzędzi). Site Stats pokazuje statystyki naszej strony . Plusem jest to, że ten moduł nie obciąża servera i nie zwiększa rozmiaru bazy danych.

 

Publikuj – Automatycznie publikuje informacje o nowych wpisach na portalach takich jak Facebook, Twitter, Google+, Linkedin i wiele więcej (osobiście nie używam tego)

 

Subskrypcje – Ten moduł pozwala na włączenie powiadomień o nowych komentarzach za pomocą e-maila.

 

Post by e-mail – Publikowanie wpisów za pomocą wiadomości E-mail.

 

Jetpack Comments – Ciekawa opcja, która wzbogaca komentarze o możliwości logowania się przez Facebook, Twitter, Google+, WordPress.com. Fajny moduł, którego używam.

 

Kafelkowe Galerie – Układa miniaturki w fajniejszy sposób w galeriach WordPressa.

 

Dzielenie Się  – Ten moduł pozwala czytelnikom na szybsze i łatwiejsze publikowanie informacji o wpisie na social mediach i tutaj podobnie obsługuje: Facebook, Twitter, Google+ itd. Ciekawą opcją jest tutaj możliwość wydrukowania wpisu oraz wysłanie go przez e-mail.

 

VaultPress – Skanuje stronę przed złośliwymi skryptami oraz co ciekawe naprawia szkody. Wykonuje też automatyczne kopie bezpieczeństwa, ale wymagany jest abonament.

 

Contact Form – Pozwala na wstawienie na stronę formularza kontaktowego.

 

OmniSearch – Wyszukiwarka w panelu administracyjnym. Za pomocą tego modułu przeszukasz strony, wpisy, komentarze, wtyczki.

 

Tiled Galleries – Tutaj ciekawy moduł, który umożliwia tworzenie galerii w formie mozaiki. Warto sprawdzić i wypróbować.

 

Custom CSS – Prosty edytor, w którym można dodawać własne kody CSS. Przyda się kiedy będziesz potrzebował zmodyfikować stronę, ale nie będziesz chciał ruszać wtyczek.

 

Monitor – Moduł ten sprawdza na bieżąco czy Twoja strona działa. Jeżeli coś się z nią dzieje to dostaniesz powiadomienie o awarii za pomocą wiadomości e-mail. Na mailu dostaniesz informacje o tym kiedy i na ile strona wysiadła.

 

Enhanced Distribution – Kiedy będziesz publikował nowy wpis to ten moduł powiadomi wyszukiwarki oraz inne serwisy indeksujące.

 

Related Posts – Wyświetla listę podobnych wpisów.

 

Protect – Automatycznie włączone zabezpieczenia przed atakami typu brutal force.

 

Podsumowanie i Moja Opinia

 

Wymieniłem tutaj tylko kilkanaście modułów, które uważam za ciekawe, ale proponuję każdemu zobaczyć co ta wtyka ma w sobie. Może akurat i Tobie się przyda taka wtyczka i niektóre rozwiązania, które oferuje. Część z tych modułów jest trochę skomplikowanych, ale wszystko można znaleźć w sieci. Kiedyś może rozwinę wtyczkę jeszcze bardziej i zrobię szczegółowe opisy na blogu.

Spotkałem się też z kilkoma opiniami, że wtyczka Jetpack mocno obciąża wordpressa. Owszem jeżeli ktoś włączy wszystkie moduły no to przy takiej ilości funkcji (na raz) może się coś pozapychać. Nie jest to prawdą, że mocno obciąża. Jeżeli wyłączysz niepotrzebne moduły to strona jak najbardziej będzie ładnie śmigała. Większe znaczenie będą miały grafiki na stronie niż sama wtyczka. Proponuję w takim przypadku zacząć od optymalizacji grafik na stronie.  Część ludzi też uważa, że łączenie za pomocą wordpressa jest męczące i wadliwe. Dla mnie nie jest to problem, ale przecież nie wszystkie moduły wymagają takiego zabiegu.  Moim zdaniem Jetpack mógłby być tylko trochę bardziej poukładany, ale to jest mały, nieistotny szczegół.

 

Podsumowanie: W mojej opinii wtyczka wypada na duży plus. Moim zdaniem bardzo fajna, ciekawa wtyczka dla osób, które zaczynają swoją przygodę z WordPressem. Dużo modułów może zastąpić inne wtyczki to też jest dość istotne. Sam używam kilka modułów i jestem zadowolony z tej wtyczki. Zawsze znajdą się opinie pozytywne i negatywne. Wtyczka może zaoszczędzić czasu i ułatwić życie.

 

Jeżeli wpis był dla Ciebie wartościowy to udostępnij go lub zostaw komentarz.