Czy każdy może zostać liderem w branży marketingu czy w jakiejkolwiek innej? Oczywiście, że tak, ale jakie cechy lidera powinny wyróżniać tego prawdziwego od samozwańczego? W ciągu miesiąca dostałem kilka wiadomości odnośnie mojego posta na facebooku z zapytaniem  „ To powiedz mi jak być dobrym liderem”. Postanowiłem o tym napisać krótki wpis i zapraszam do przeczytania.

 

Warren Buffet, Donald Trump, Barack Obama, Eleanor Roosvelt i wielu innych byli/są top liderami na świecie . Nazywano ich  Mentorami, przywódcami dla milionów ludzi. Każdy postrzega lidera inaczej, ale jest kilka cech, które są wspólne dla każdego. Moim zdaniem są dwa typy liderów Ci spokojni opanowani w każdej sytuacji oraz roztrzepani, skupiający na swojej osobie tłumy.

 

Jakie Cechy Lidera Mają Największe Znaczenie?

Dobry strateg – Strategia jest potrzebna wszędzie czy na wojnie czy w biznesie. Zawsze trzeba mieć w głowie zasiane przynajmniej ziarno planu do zrealizowania.

Słucha i nie krytykuje – Lider, który nie słucha nie jest tak naprawdę liderem, ale lider, który krytykuje nigdy nim nie będzie.

Samodyscyplina – Prawdziwy przywódca nie potrzebuje szukać motywacji w tekstach czy filmach motywacyjnych, on po prostu jest tak zdyscyplinowany, że jego cel staje się największą motywacją w życiu. Pamiętaj, że cele powinny być krótko i długoterminowe.

Osoba kontaktowa – Umiejętność nawiązywania kontaktów to klucz do sukcesu. Osoba kontaktowa będzie potrafiła wejść w czyjeś buty i zobaczyć wszystko oczami człowieka, któremu chce pomóc. Zdolność rozumienia innych oraz kontaktów miedzy ludzkich jest to sprawa największej wagi.

Pewność siebie – Ludzie nie będą szli za kimś kto nie zna swojej wartości. Dobry lider będzie pewny siebie i też tego samego będzie oczekiwał od swojej grupy. Dobry lider sprawi, by jego ludzie byli pewni siebie.

Wpływ na innych – Lider to wpływowy człowiek na otaczających go ludzi. Potrafi trzymać się własnego celu, a co najważniejsze potrafi przekonać do tego innych by kroczyli razem z nim w obranym kierunku.

Siła charakteru – Jest to cecha, której trzeba szukać u przywódcy lub przyszłego przywódcy. Słowa człowieka z charakterem zawsze będą pokrywały się z czynami. Osoba z silnym charakterem cieszy się opinią osoby otwartej. O tym czy ktoś potrafi przewodzić innym można łatwo wywnioskować z tego jak ułożone ma swoje życie.

 

Cech liderskich, przywódczych można tutaj wymieniać dużo, ale czy nie masz wrażenia, że za takimi właśnie ludźmi warto podążać?

 

Jak Stać Się Liderem, a Nie Podrabiańcem?

Masz wszystko co jest potrzebne do tego żeby stać się dobrym liderem. Jedyne co musisz zrobić to popracować nad sobą i poprawić kilka istotnych kwestii. Zmieć powinieneś jedynie swój obraz siebie w głowie bo pierwsze tam się pojawi lider. Najważniejsze to być sobą nie zmieniać się pod publikę i udawać kogoś kim nie jesteś.

Szukaj rozwiązań na swoje problemy, a uwierz mi będzie ich dużo w drodze do sukcesu. Pojawią się przeciwności takie jak np. brak czasu, brak motywacji, brak chęci, znudzenie, złe otoczenie, hejt ze strony najbliższych i wiele więcej ( oczywiście nie wszystko się musi pojawić). Szukaj odpowiedzi na swoje pytania i rozwiązuj wszystko w kolejności od najłatwiejszych do najtrudniejszych. Pamiętaj, że nasz umysł szybko tworzy nowy obraz otaczającego nas świata.

Cechy lidera i umiejętności to dwa kluczowe tajniki, które musisz opanować. Nikt nie urodził się mówcą czy coachem, bardziej jest to umiejętność wyuczona, ale wiadomo, że jednym przyjdzie to łatwo innym trudniej. Pamiętaj też o wzorach dla siebie. Ucz się od najlepszych i zacznij od tych małych przemówień w skromnym gronie. Układ nerwowy człowieka to bardzo ciekawy temat i to normalne, że pracując z dużą ilością ludzi czy wychodząc na wielką scenę czuje się tremę, strach. Jeżeli nie dasz sobie rady z większą grupą odbiorców ćwicz d skutku na mniejszych grupach.

Pokaż swoją twórczość bo przecież pisanie tekstów czy nagrywanie video wzmacnia Twój wizerunek. Chcesz mieć cechy lidera? Przekazuj wiedzę i sam ją zgłębiaj, budując wizerunek ex perta wzbudzasz coraz to większe zaufanie do swojej osoby. Najlepsze w tym jest to, że będziesz to robił w przyjaznym miejscu dla Ciebie co da Ci większą swobodę żeby zrobić pierwsze kroki.  Pamiętaj, że musi to być treść czy video wartościowe dla czytelnika, słuchacza. Również dzięki temu będziesz miał większy wpływ na swoją grupę.

 

Działaj, ucz się, rozwijaj swoje cechy, umiejętności zarządzania i poszerzaj wszystko co jest związane z lepszą wersją siebie.