Podatek i Revshare - Trzeba Się z Tego Roliczyć

Podatek i Revshare – Trzeba Się z Tego Roliczyć?

Revshare i podatek – czy trzeba się z tego roliczyć?

Podatek trzeba rozliczać i nie warto jest kombinować o czym jeszcze powtórzę pewnie w dalszej części wpisu. Dostaję ostatnio masę pytań odnośnie rozliczenia z Urzędem Skarbowym z dochodów uzyskanych z Revshare i MLM. Można powiedzieć, że to pytanie pojawia się w co drugiej rozmowie czy mailu. W sumie to się nie dziwię, bo kary są duże i nie warto kombinować. 

Na wstępie odpowiem na najczęstsze pytanie. Jeżeli wpłacasz np. 1000$ czy 100$ i reinwestujesz to nie musisz się z tego rozliczać. Dopiero kiedy wypłacasz coś na swoje konto bankowe czy procesor płatniczy, podlega to pod rozliczenie.

 

Podatek Kiedyś

Kilka lat temu w Urzędzie Skarbowym  na pytanie „ Jak można rozliczyć podatek z Revshare”, czy z zarobków w Internecie nie można było uzyskać jednoznacznej odpowiedzi. Były też sytuacje, gdzie odpowiedzi były różne w różnych rejonach Polski. Teraz, kiedy forma zarobku przez Internet jest dość popularna, można z łatwością rozliczyć się w Urzędzie Skarbowym. Kiedy zapytasz o to u siebie w Urzędzie na pewno dostaniesz odpowiedź i pomoc. Trzeba jednak pamiętać o tym, że rozliczać musisz się z każdej zarobionej złotówki. Dodatkowo każdy indywidualnie musi się dowiedzieć w swoim Urzędzie, czy na pewno wszystko jest dobrze wypełnione. To samo tyczy się rozliczania podatku w MLM. 

 

Ważne!! Przepisy zmieniają się z roku na rok. Nie jestem osobą upoważnioną, aby każdemu z osobna doradzać na temat rozliczania z US. Wszystko co tu opisuję jest wynikiem moich doświadczeń i informacji zaczerpniętych z Urzędu Skarbowego w moim regionie. Dlatego sugeruję zaczerpnąć wiedzy specjalisty, a tym wpisem jedynie chcę Tobie wyjaśnić mniej więcej na czym to wszystko polega.

 

Co jest potrzebne do rozliczenia się z zarobków Revshare

Każdy musi się rozliczyć raz w roku i to nie jest nowość. Robi się to przy pomocy Pitów, a zazwyczaj jest to PIT – 36. Kiedyś, z tego co pamiętam, rozliczałem się przy pomocy PIT – 37. Rozliczając się z pieniędzy zarobionych w Internecie, będzie Cię interesował dochód i koszty uzyskania. Możesz także poprosić o interpretację indywidualną, ale to są dodatkowe koszta i bardzo długi czas oczekiwania, nawet do  12 tygodni.

Pamiętaj też o tym żeby sprawdzić kwotę wolną od podatku w danym roku, bo te kwoty są co roku inne. Może tak być, że nie przekroczysz w swoich wypłatach tej kwoty jeśli np. dopiero zaczynasz swój biznes w Internecie i nie specjalnie masz na inwestycję czy depozyt w jakieś platformie, programie zarobkowym.

 

UWAGA!! Ten wpis jest jedynie w celach informacyjnych. Może Ci on dać ogólny zarys tego w jaki sposób możesz się rozliczyć z podatku. Pamiętaj, że nie jestem osobą, która może Ci w tym pomóc bo nie mam takich uprawnień.

 

Dochód w platformach Revshare

Czym jest dochód chyba każdy wie. Zazwyczaj są to zielone wypłacane na konto bankowe lub procesor płatniczy. W procesorach płatniczych jest jeden mały szczegół czyli prowizja.

Musisz zebrać wszystkie Twoje wypłaty z całego roku, rozliczyć je i tutaj pojawia się pewna niedogodność.  W Polsce nie da się rozliczyć w dolarach, bo przecież mamy nasze piękne złotóweczki, więc trzeba dolce przeliczyć na złotówki. Najlepiej kierować się kursem dolara z dnia poprzedniego, żeby nie było potem problemów .

 

Przykład:

W roku 2015 Janek wypłacił 100 000 $ do dnia 20.09.2015. Żeby było wszystko na swoim miejscu to patrzymy na kurs $ z dnia 19.09.2015 – można to sprawdzić np. Tutaj http://www.nbp.pl/?c=/ascx/archa.ascx

Janek trafił na kurs 4,0 więc wyszło mu 400 000 zł przychodu za rok 2015 ( trochę przytulił w tych Internetach).  Dla pewności musisz obliczyć każdy dzień w całym roku, z którego się rozliczasz i sumujesz. W ten sposób policzysz przychód jaki uzyskałeś w danym roku.

 

Pamiętaj!! Zarobek jest wtedy, kiedy wypłacisz więcej niż wpłaciłeś.  Jeżeli np. Janek wypłacił 500$, a wpłacił 1000$ to wtedy nie musi się rozliczać z danego programu, ponieważ koszty uzyskania przychodu przewyższają uzyskany przychód, a zatem dla urzędu skarbowego Janek jest „na minusie”.

 

Koszty Uzyskania Przychodu

Trzeba też pamiętać o wpisaniu kosztów uzyskania w odpowiednim miejscu. W przypadku Revshare z użyciem procesorów płatniczych będzie to właśnie prowizja pobierana przez procesory płatnicze. Tutaj sytuacja jest identyczna jak w przypadku dochodu. Oblicza się to zliczając prowizje pobrane przez procesory.

 

Pamiętaj, żeby zrobić to ze wszystkich procesorów płatniczych. Kosztem uzyskania są też nasze depozyty w platformach typu RevShare.

 

 

Polecam także zobaczyć to nagranie video:

 

Podatek/Posumowanie: Jest trochę liczenia, ale jak pisałem już wyżej można to zrobić szybciej za odpowiednią opłatą. Mając te kwoty policzone, można spokojnie rozliczać się w US. Wiem też, że są ludzie, którzy olewają to i ukrywają dochody. Są sposoby na omijanie pewnych schematów. Ja jednak nie polecam tego typu działania. Kiedy US wykryje takie manewry kara jest naprawdę wysoka i nie warto kombinować.

 

33 komentarze

 • Witam, byłam kilka dni temu u doradcy podatkowego w Warszawie i on mi powiedział że osoba fizyczna nie odlicza żadnych kosztów tzn. Ze jeśli Janek wpłacił 10tys i zarobił 5tys to podstawa opodatkowania jest 10tys… czy sie z tym zgadzasz ? Na jakiej podstawie ?

  • Cześć. Skoro tak powiedział to pewnie tak jest z tym, że w tym momencie podatek płacisz od kwoty wpłaconej, a pieniądze, które wpłaciłaś już raz były opodatkowane, ale nie mi to oceniać. Nie jestem doradcą, księgowym ani urzędnikiem więc nie mogę doradzać w tych sprawach.

 • Witam. Mam konto na future net od kwietnia 2017 i kupię tylko ad-paki. Nie udzielam się w medinach i nie tworzę drzew znajomych. Wpłaciłem tylko 200 $ i za zarobione pieniądze kupuję następne adpaki . nic jeszcze nie wypłaciłem. Czy muszę się z tego rozliczać?

  • Rozliczasz się z wypłaconych pieniędzy. W tym wpisie masz mniej więcej to opisane, ale nie jestem ekspertem dlatego przed każdą decyzją proponuję zasięgnąć opinii specjalisty w tym zakresie, a w tym wypadku księgowego.

 • Witam,
  jesli zarabiam w bitcoinach w programie revenue share i przelewam bitcoiny z programy revenue share na portfel np. bitbay, kraken etc. Bitcoinow nie zamieniam na zlotowki. To czy musze zaplacic podatek?
  Z gory dziekuje za odpowiedz.

  • I jeszcze jedno mi się nasunęło… Jeżeli wpłaciłem powiedzmy w dwa różne programy sumę 10000 zł, a wypłaciłem tylko z jednego 9000 to czy w ogóle muszę się rozliczać? Z góry dziękuję za odpowiedzi 🙂

   • Moim zdaniem dwa różne programy to dwa różne i musisz i tak podsumować wszystkie zarobki i wkłady. Nie zadawaj mi proszę takich pytań bo nie jestem specjalistą i radzę zaczerpnąć wiedzy u księgowej lub w US.

  • Z tego co się orientuję to z kwoty 5000 bo 5000, które wpłaciłeś to koszta jakie poniosłeś. Nie jestem jednak tego pewien bo jak widać we wpisie nie jestem osobą upoważnioną do tego i nie mam takiej wiedzy.

 • Proszę mi powiedzieć ,czy wypłacając z programu bezpośrednio na konto walutowe w mbanku i od razu zamiana na złotówki ( kurs banku ),muszę jednak uwzględnić w zeznaniu podatkowym kwotę waluty w złotówkach ale po kursie NBP z dnia poprzedniego ?

  • Witam Marcinie. Nie jestem upoważniony do tego żeby odpowiadać na takie pytania. Nie jestem doradcą podatkowym, a wpis jest czysto informacyjny więc wybacz, ale za udzielanie rad pod tym kątem mogę mieć nieprzyjemności. We wpisie również uwzględniłem to, że jest to wpis informacyjny i nie jestem osobą upoważnioną do tego. Mam nadzieję, że mnie rozumiesz, a wszystkiego dowiesz się w US albo u księgowego.

 • 1. Czy kosztem jest prowizja pobierana przez procesor przy doładowaniu konta procesora na potrzeby zakupu paczek? Wpłacam np. na Payzę 10$, ale wchodzi tylko 9.50$ (czy 0.5$ to koszt?).
  2. Kiedy chcę kupić paczkę o wartości 5$ za środki na procesorze, to nie schodzi 5$, tylko 5.25$ (czy 0.25$ to koszt?).
  3. Czy różnica kursowa powstała pomiędzy datą wpływu na procesor, a datą wypłaty na konto bankowe to też koszt? Na przykład wypłata na procesor wchodzi 1 lutego, a środki przelewam na konto bankowe 5 lutego. W tym czasie kurs zmienia się np. o 10gr – przy kwocie do wypłaty 100$ to jest aż 10zł różnicy (czy to 10zł to jest koszt?).

 • Dziękuję! To bardzo ułatwiło mi sprawę rozliczenia z revshare. Zawsze miałem wątpliwości między granicą kiedy należy założyć działalność gospodarczą oraz jak uwzględnić dochody wypełniając pit przez internet 2017.

  Pozdrawiam serdecznie,
  ale.kow

   • nie wiem czy dobrze zrozumialem, paczki zakupione za pieniadze z prowizji futurenet nie mogą być wrzucane w koszty?

     • może źle zadalem pytanie, wiec jeszcze raz.

      Wpłaciłem 1000 dolarów i kupilem 20 adpackow. Za naliczaną prowizje, kupowałem kolejne adpacki. Doszedlem przykladowo do 50 adpackow i po tym czasie postawnowilem dokonac wyplaty środkow, Czy jako koszty mogą być użyte tylko paczki kupione za wplacone pieniadze czy tez paczki kupione za naliczone prowizje też moge wliczyc do kosztow?

     • Wiesz co szczerze to nie wiem do końca ponieważ nie jestem ani księgowym ani urzędnikiem, a nawet jakbym wiedział to też nie mógłbym udzielać takich odpowiedzi. We wpisie masz podkreślone, że nie jestem osobą upoważnioną do tego.

 • cześć,
  analizowałeś to jedynie pod kątem podatku dochodowego, a jest także VAT. Opisane działalnia w sieci jak najbardziej podchodzą pod przepisy VAT i to jest kolejny twardy orzech do zgyzienia, ale to temat na odrebny obszerny artykuł.

 • Sprostowanie – „Pamiętaj też o tym żeby sprawdzić kwotę wolną od podatku w danym roku bo te kwoty są co roku inne.” – kwota ta nie zmieniła się już od dawna. Jak na razie po latach krojenia najbiedniejszych nasi politycy „obiecali” zwiększenie tej kwoty dzięki czemu może stanie się ona w końcu porównywalna lub większa niż te obowiązujące np. w krajach Afrykańskich…

  • Może i masz rację. Jednak pamiętam, że rok czy 2 lata temu była niższa teraz jest jakieś 3180 ( mogę się mylić). Jeżeli masz potwierdzone informacje co do tego to dzięki za sprostowanie.

   • Kwota wolna nie zmieniła się od 2009 roku i wynosi cały czas 3091 zł, wcześniej była jeszcze śmieszniejsza… Co do wzrostu to są TYLKO na razie projekty by ją zwiększyć. Także zero konkretów prócz plotek że ma być to 8 tys., że rozłożone ma być to na kilka lat (wzrost), a jak się to klaunowanie skończy wie tylko Wróżbita Maciej 😉

Dodaj komentarz