Wtyczki wordpress  to bardzo obszerny temat i jest tego mnóstwo. W tym wpisie podam kilka przykładowych, godnych uwagi, których sam używam lub używałem. Oczywiście każdy ma swoje przekonania i swoje ulubione, ale czasem warto wypróbować i poczytać coś na ten temat.  Ogólnie rzecz biorąc „wtyczki” najprostszym językiem są to dodatki, pluginy, które mają za zadanie spełniać określone funkcje i ułatwiać życie. Umożliwiają włączenie wielu funkcji jednocześnie, których nie posiada standardowy wordpress. Instalacja jest dziecinnie prosta i robi się to dwoma kliknięciami. Nawet dla zupełnie zielonych będzie to bardzo proste do zrobienia.

 

Jest kilkadziesiąt tysięcy dostępnych wtyczek dlatego warto sprawdzać te, które ktoś Ci poleci.

 

Wtyczki WordPress

 

Bloom

bloom-1

Bloom jest to wtyczka, która pozwala na tworzenie okienek pop up. Wtyczka ta ma masę opcji między innymi można opóźnić wyskakiwanie okienka o kilka sekund, ustawić na końcu wpisu lub na początku, a nawet po zostawieniu komentarza. Totalnie się zachwyciłem tą wtyczką bo od dawna szukałem czegoś takiego i gdyby nie pewien Mariusz to pewnie dalej bym szukał. Moim zdaniem genialna wtyczka na budowanie listy mailingowej. Na pewno opiszę tą wtyczkę bardziej szczegółowo.

Akismet

akismet

Akismet jest to wtyczka anty-spamowa. Myślę, że każdemu przyda się wtyczka filtrująca spam w komentarzach. Plugin ten bardzo ułatwia życie i pozwala zaoszczędzić czasu, a żyjemy w czasach automatyzacji więc wtyczka jak najbardziej na miejscu. Natomiast jeżeli korzystasz z zewnętrznego systemu komentarzy to ta wtyczka się Tobie nie przyda. Aktywacja jest bardzo prosta – wystarczy pobrać klucz API.

Yoast Seo

yoast seo

Yoast Seo to kolejna ważna, a nawet bardzo ważna wtyczka szczególnie dla początkujących blogerów. Pozwala na pełną optymalizację wpisu. Pokazuje dosłownie wszystko od A do Z odnośnie optymalizacji wpisu pod kątem seo. Pokazuje częstotliwość występowania słowa kluczowego, ułatwia dopasowanie meta opisu, zlicza ilość słów. Przypomina o tym czego brakuje np. atrybutów alt w zdjęciach. Wtyczka jest często aktualizowana.

All in one wp Migration

 all-in-one-wp-migration

All-in-one-wp-Migration – To bardzo prosta wtyczka gdzie jednym kliknięciem możesz przenieść swojego wordpressa i zapisać gdzie chcesz. W drugą stronę działa tak samo w łatwy sposób możesz załadować pliki do wordpressa. Idealna wtyczka do migracji Twoje wordpressa.

Cotact Form 7

contact-form-7

Contact Form 7 – Tej wtyczki chyba nawet „ Panu Zielonce” nie muszę przedstawiać. Umożliwia dodanie formularza kontaktowego np. takiego jak na tym blogu w zakładce „kontakt”. Contact Form 7 pozwala na tworzenie bardzo zaawansowane formularze, które na pewno zadowolą nawet wymagających użytkowników. Fajne jest to, że można do tej wtyczki pobrać rozszerzenia. Jest coś jeszcze ciekawego czyli polska wersja językowa.

Jetpack

jetpack

Jetpack – Super wtyczka szczególnie dla osób, które nie znają się na narzędziach webmasterskich. Jetpack daje również możliwości korzystania z wielu funkcji nie instalując tym samym dużej ilości wtyczek. Plugin ten składa się z modułów, które możemy włączyć lub wyłączyć ( włączasz te, z których korzystasz). Tą wtyczkę też na pewno opiszę jako oddzielny wpis.

P3 Plugin Performance Profiler

P3 (Plugin Performance Profiler)

P3 (Plugin Performance Profiler) – Pamiętaj żeby wszystko robić w sposób, aby strona ładowała się jak najszybciej. Ze względu na natłok grafik, tekstów, wtyczek ( nawet tych co nie są włączone) strona może zamulać. Wtyczka P3 jest ciekawym rozwiązaniem na wtyczki, które obciążają stronę. Najlepiej zostawić tylko te pluginy, które są Ci niezbędne.

Feed Them Social

feed-them-social

Feed Them Social – Wtyczka, która oferuje ciekawe rozwiązania w uwidocznieniu swoich kanałów „social media” typu Youtube, Facebook itd.  Jest to bardzo uniwersalny plugin, który oferuje mnóstwo opcji dostosowywania i zastosowania. Jeśli potrzebujesz pomocy, ich obsługa jest bardzo szybka.

Wp – Optimize

wp-optimize

Wp – Optimize – Dzięki tej wtyczce zoptymalizujesz baze danych co bardzo dobrze wpływa na szybkość ładowania strony. Usuwa niepotrzebny spam, szkice kopie. Jednym słowem usuwa wszystko co jest niepotrzebne. Pamiętaj żeby zawsze przed użyciem takich wtyczek robić kopie bazy danych.

MailPoet

mailpoet-newsletters

MailPoet – to ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy chcą wysyłać maile do swojej listy z poziomu wordpressa. Co prawda ma mało funkcji, ale można go skonfigurować z okienkami pop up i innymi potrzebnymi rzeczami do prowadzenia mailingu. Polecam wtyczkę ponieważ sam jej kiedyś używałem.

Wp Super Cache

wp-super-cache

Wp Super Cache – Wtyczka ta jest stworzona przez twórców WordPressa. Dzięki temu pluginowi Twój blog będzie ładował się szybciej oraz zużywał mniej transferu z Twojego hostingu. Szybkie działanie strony docenią na pewno czytelnicy, ale i w Google może to kapkę pomóc.

WordPress Related Posts

wordpress-related-posts

WordPress Related Posts – Wtyczka z fajnym rozwiązaniem żeby skierować czytelników do innych podobnych wpisów. Posty są pokazywane w formie miniaturek albo listy wpisów. Można tym sposobem przetrzymać czytelnika dłużej na blogu. Jest także inna podobna wtyczka o nazwie Related Posts by Zemanta.

BackWPup

backwpup

BackWPup – Back up to po prostu wtyczka do wykonywania kopii zapasowych. Każdy powinien się zabezpieczać na własną rękę. Wtyczka ta jest prosta w użyciu. Przyda Ci się kiedy coś zepsujesz i będziesz musiał przywrócić poprzednią wersję strony lub kiedy będziesz atakowany  przez kogoś.  Oczywiście wtyczka ma tez bardziej rozbudowaną wersję, ale trzeba za nią zapłacić. Jednak ja nie widzę takiej potrzeby. Tutaj też pewnie zrobię krótką instrukcję jak wykonać taką kopię.

Broken Link Checker

broken-link-checker

Broken Link Checker – genialna wtyczka do wyszukiwania np. źle wpisanych linków czy jeżeli masz problem z wyświetleniem zdjęcia. Ta wtyczka przeskanuje wszystkie wpisy, strony, komentarze i znajdzie błędy tego typu, a następnie dokładnie pokaże gdzie i która ścieżka zawiera błąd.

Tak jak pisałem już wcześniej kilka wtyczek opiszę w osobnych wpisach bo są bardzo rozbudowane. W kolejnych wpisach pojawią się także inne praktyczne, ciekawe wtyczki.

Jeżeli ten wpis był dla Ciebie wartościowy to zostaw komentarz lub udostępnij go na social mediach.