Witam! Na pewno dużo osób zastanawia się nad tym jak nagrywać video bez sprzętu. Dużo osób też chętnie by zaczęło, ale niestety uważa, że do tego są potrzebne mega zdolności i zajebisty sprzęt. Oczywiście to wszystko to bzdury i wystarczy po prostu zacząć, a wiedza i doświadczenie przyjdą same – jak zawsze. Osobiście uczyłem się nagrywania sam, ale dostałem kilka porad od kolegi z Akademii Milionerów. Niedawno wystartowałem też z serią video „Szybkie Pytania”, które znajdziesz w górnym menu na blogu. W tych nagraniach będę pytał osoby doświadczone jak i te mniej doświadczone o różne marketingowe zagadnienia i nie tylko. Warto subskrybować mój kanał i być na bieżąco. Jeżeli chcesz nagrywać to po prostu nagrywaj i nie patrz na nic, a gwarantuje, że efekt przyjdzie sam.

Jak Nagrywać Video Bez Sprzętu – Wprowadzenie

Pamiętaj, że dzisiaj nie trzeba Ci jakiegoś mega zajebistego sprzętu aby zacząć i myślę, że na pewno możesz to robić swoim smartfonem. Ja osobiście zaczynałem nagrywanie od Iphone 5 gdzie na rynku była już masa lepszych telefonów. Dlaczego go nie zmieniłem od razu albo nie wydałem kilka tys na dobrą kamerę? Odpowiedź jest bardzo prosta – skąd miałem wiedzieć czy to będzie dla mnie i czy będę chciał to robić. Dopóki nie spróbujesz to się nie dowiesz więc lepiej zacząć od byle czego. Oczywiście w późniejszym etapie jeżeli chodzi np o YouTube będzie potrzebny Ci lepszy sprzęt, ale to dopiero jak rozkręcisz kanał na dobrym poziomie. Tutaj również nie musisz kupować nie wiadomo jakiego sprzętu, ale warto zadbać przynajmniej o jakiś sprzęt 4k.  Moim zdaniem ważniejsze jest to czy tak na prawdę chcesz zacząć czy tylko szukasz miliona wymówek żeby nie zacząć? Twoja sprawa, ale musisz wiedzieć o tym, że YouTube to teraz jedna z najbardziej wiodących wyszukiwarek na rynku, a moim zdaniem najlepsza jeżeli chodzi o naukę nowych rzeczy. Na YouTube znajdziesz dosłownie wszystko od recenzji po poradniki oraz debilne filmiki z udziałem gimbazy.

Smartfon

Telefon to moja ulubiona rzecz do nagrywania video. Dlaczego? Odpowiedzi jest dużo, ale najważniejsze to : jest mały, zawsze w kieszeni, niektóre mają fajne funkcje, można na nich szybko obrobić materiał. Osobiście robię to na Iphone 7 w aplikacji IMovie. Jak już wyżej wspomniałem możesz nagrywać czymkolwiek, a z takich lepszych pozycji do nagrywania to oczywiście moje kochane Iphony czyli w tej chwili Iphone 7, ale za miesiąc się to zmieni bo zmieniam na Iphone X. Kolejną pozycją są na pewno LG, które oferują dużo więcej możliwości i funkcji, ale Samsung i Xaomi też mocno brnął do przodu. Moim zdaniem taki smartfon 4K czyli już z górnej półki to doskonały sprzęt na amatorkie potrzeby i w zupełności wystarczający. Pamiętaj, że jak zaczynasz to nie potrzebny Ci żaden sprzęt!! Są jeszcze takie rzeczy jak kamery sportowe czy aparaty z funkcją nagrywania, ale na ten temat już się nie będę rozpisywał bo to jest oddzielna kwestia na kolejny wpis.

Oświetlenie

Żeby nagrywać nawet smartfonem bez użycia lepszego sprzętu mimo wszystko musisz trochę zadbać o światło – nie chodzi tu od razu o sprzęt, ale bardziej o dzienne światło lub np dobre światło w domu. Oczywiście polecam zainwestować kilkadziesiąt zł w jakieś softboxy, ale na początku nie musisz inwestować w nic. Zobacz jak ja nagrywałem swoje pierwsze Video:

 

Jak Nagrywać Video Bez Sprzętu - oswietlenie

 

Tak dobrze widzisz. To były moje lampy o mocy 5W… Dlatego piszę to z pełnym przekonaniem, że nie ma co odwlekać swoich pierwszych video. Jedyne co możesz zrobić to ustawić się w najbardziej jasnym świetle jakie znajdziesz w domu. Dobrze jest nagrywać również przy świetle dziennym – jak jest mocno jasno w pokoju. Możesz też skorzystać z dwóch lamp rozstawionych po bokach – oczywiście tak żeby nie wcinały się w ujęcie. Dlatego jeżeli się decydujesz na nagranie to rób to przy dobrym świetle na ile to oczywiście możliwe.

Jak Nagrywać Video bez Sprzętu – Kadr

Bardzo ważny jest kadr jeżeli dopiero zaczynasz to musisz wiedzieć, że nie ma opcji innej jak to, że przy słabej jakości nagrania będziesz miał chociaż dobry kadr. O co w tym chodzi? Po prostu żebyś się mieścił/a w nagraniu. Jak będzie wyglądało nagranie kiedy utnie Ci kawałek grzywki czy ucho ? Musisz się mieścić w kadrze tak żeby było Cię dobrze widać. Jak można dobrze ustawić kadrowanie? Możesz w tym celu skorzystać z jakiegoś przedmiotu niech to będzie np większa poduszka albo coś Twoich gabarytów. Jak nagrywać bez sprzętu dowiesz się także dużo z internetu.  Zobacz na zdjęciu niżej:

 

Jak Nagrywać Video Bez Sprzętu - kadr

 

Jak Nagrywać Bez Sprzętu – Mikrofon

No właśnie jak nagrywać video bez sprzętu, ale żeby to brzmiało jak ze sprzętem?Jeżeli chcesz uzyskać lepszą jakość nagrywania to nie koniecznie musisz od razu kupować mikrofon za kilkaset zł. Wystarczy jakiś za 40-70 zł np model: Boya BY-M1. Oczywiście możesz z tej opcji na początku zrezygnować, ale będziesz musiał odszumiać nagrania. Niedługo również o tym napiszę albo wrzucę na mój kanał YouTube jak to z robić w prosty sposób. Na początek wystarczy Ci pomieszczenie np z otwartą szafą albo otwarta szafa przykryta kocem. Rozwiązań jest kilka i wystarczy poszukać na necie.

Statyw

Jeżeli nie wiesz jak nagrywać video bez sprzętu, a dokładniej bez statywu to się da, ale polecam wydać jednak te 70 zł na jakiś statyw. Ja używam dwóch – jeden za 40 zł malutki, poręczny, a drugi za 70 zł. Oczywiście na początku możesz próbować nagrywać na książkach, wieszać gdzieś lub opierać o coś. Mimo wszystko polecam Ci rozważyć kupno taniego statywu w granicach 70 zł. Możesz też nagrywać jak ja to mówię ” z graby”, ale ma to swoje plusy i minusy. Po pierwsze cierpnie ręka, a po drugie mimo wszystko nie da się wyeliminować drgań ręki nawet jak medytujesz i pijesz melisę. Możesz również próbować powiesić na drzewie czy przywiązać do balustrady, ale już nawet lepszym rozwiązaniem będzie uchwyt do samochodu za 10zł. Statyw można znaleźć np. >>TUTAJ<<. Mój co prawda był dużo gorszy od tego, ale jest za to bardzo wysłużony:). Niżej wrzucam moje pierwsze studio nagraniowe ( proszę się nie śmiać).

 

Jak Nagrywać Video Bez Sprzętu - statyw

Jak Nagrywać Video Bez Sprzętu - statyw2

 

Podsumowanie

Jak widzisz wcale nie trzeba mieć jakiegoś dobrego sprzętu żeby coś tam sobie ponagrywać. Na pytanie jak nagrywać video bez sprzętu powinieneś sam sobie odpowiedzieć bo tylko od Ciebie zależy czy znajdziesz chęci aby to robić. Pamiętaj tylko o oświetleniu bo to kluczowa sprawa oraz odpowiednim kadrze – tak w miarę żeby Ci nic nie ucinało. Nie jestem ekspertem w tym, ale swoje doświadczenia mam z nagrywaniem. Pamiętaj również, że będzie Ci potrzebny jakiś statyw i albo nauka odszumiania nagrań albo po prostu jakiś tani mikrofon. Wszystko znajdziesz wkrótce na moim kanale YouTube oraz tutaj (jeżeli znajdę aż tyle czasu). Nie zapomnij o subskrypcji mojego kanału YouTube. 

 

Jeżeli ten wpis był dla Ciebie wartościowy to zostaw komentarz lub udostępnij go w mediach społecznościowych. Będzie to dla mnie znak, że idę w dobrym kierunku oraz motywacja do dalszej pracy.