Pisałem ostatnio na temat organizowania swojego czasu i co mi pomogło w tym, że teraz mam go więcej i jestem lepiej zorganizowany. Natomiast dzisiaj chcę podzielić się z Tobą czymś co idzie w parze z organizacją czasu czyli dobre nawyki. Dlaczego to również jest bardzo istotne w budowaniu biznesu i rozwijaniu się ? Osobiście doszedłem do tego po około dwóch latach działania w internecie. Nawyki mogą być zarówno dobre jak i złe więc trzeba koniecznie postarać się o to żeby złe zastąpić tymi dobrymi. Oczywiście zmiany trzeba chcieć i nic nie przyjdzie samo, a na pewno nie od razu. Myślę, że mało osób wie o nawykach i o tym jak ważne może to być w życiu.

Nawyki

Nawyki w skrócie to coś co robisz automatycznie i nie musisz o tym myśleć – Twój mózg po prostu to robi. Nawyki są dobre i złe zależnie od tego jakie sobie wyrobisz albo jakie wyniesiesz ze swojego życia rodzinnego. Podam tu przykład rannego wstawania: kiedy wstajesz codziennie przez miesiąc o 7 rano w końcu po miesiącu czasu organizm przyzwyczai się do tego i będzie to robił automatycznie.

Kolejnym przykładem będzie np. zdrowe odżywianie o stałych porach gdzie kiedy przez kilka miesięcy będziesz jadł obiad o 13 to Twój organizm będzie Ci dawał bardzo mocne sygnały, że jesteś głodny kiedy będzie zbliżała się 13.  Kolejny przykład? Nie ma sprawy, popatrz na cukier… Spróbuj odstawić całkiem cukier na kilka dni. Ja kiedy to robiłem to notorycznie zaglądałem po szafkach i patrzyłem na czekoladę batoniki itd. Ciężko było czegoś nie podjeść i każdy taki nawyk czy nałóg jest ciężko zwalczyć, a szczególnie trzeba to zacząć robić w swojej głowie. Jeżeli wygrasz tą walkę to będzie ok.

Czytałem kiedyś książkę „Potęga Podświadomości” czy jakoś tak i było tam poruszane kilka kwestii o tym jak mózg funkcjonuje, a raczej nasza podświadomość. Podświadomość można porównać właśnie do autopilota gdzie robimy coś nawet o tym nie myśląc. Gdybyśmy mieli wstawać codziennie rano i uczyć się nowych rzeczy to nasz mózg przegrzałby się po tygodniu. To samo jest np z czytaniem – nie wiem czy o tym wiesz, ale mózg często czyta inaczej niż jest napisane. Automatycznie podpowiada Ci słowa, które nie są tym co czytasz w danej chwili.

Złe Nawyki To Nasza Codzienność

Przeanalizuj swoje życie i z ręką na sercu przemyśl czy nie miałeś/aś nigdy tak, że przeglądałeś notorycznie tablicy na facebooku w górę i w dół jak zombie bez jakiejkolwiek reakcji. Nie miałeś albo nie miałaś nigdy tak, że przeglądałeś pocztę co chwilę albo oglądanie telewizji, a raczej pykanie po kanałach godzinami. Tak można wymieniać i wymieniać, a to wszystko są właśnie bardzo złe nawyki, które marnują Twój cenny czas. Na pewno dobrze wiesz albo czytałeś już na moim blogu, że czas to najcenniejsze co mamy. Powtarzam to w kółko więc nie trudno zauważyć :). Teraz jest kwestia tego typu, do której kategorii chcesz się zaliczać. Do ludzi zamkniętych w swoich złych nawykach czy może zaczniesz walczyć o swoje życie i nabierzesz tych dobrych nawyków. Masa szkoleniowców nie bez powodu wspomina o nawykach i o tym jak potrafią zmarnować życie więc czego mielibyśmy ich nie posłuchać?

Dobre Nawyki

Jeżeli chcesz w sobie wyrobić dobre, zdrowe nawyki to zacznij wpierw obserwować co robisz źle w życiu i co musisz poprawić żeby zacząć wdrażać te dobre nawyki. Jakiś czas temu zauważyłem, że wstając rano, dużo wcześniej, ale o tej samej porze mam więcej energii na cały dzień niż śpiąc o dwie godziny dłużej. Doszedłem do wniosku, że gnijąc w łóżku do 9-10 bardzo źle się czuję i postanowiłem to zmienić. To samo było np. z regularnym sportem co też wpływa dobrze na samodyscyplinę czy samopoczucie.

Również dobrym nawykiem w mojej sytuacji było znalezienie czasu na 30 min książki każdego dnia. Nie mam zbyt dużo czasu ponieważ mam dwójkę dzieci, ale jak się chce to na prawdę można znaleźć te 30 min na książkę. Robię to po prostu jak dzieci śpią. Dobrym nawykiem stało się u mnie również to, że przed snem starałem się myśleć o tym co muszę jutro zrobić albo na czym się skupić. Mój mózg, a raczej moja podświadomość pracuje wtedy nad tym co pomyślałem sobie przed snem. Spróbuj, a zobaczysz, że będzie w Twojej głowie masa pomysłów i to zajebistych pomysłów. Gwarantuje Ci, że po jakimś czasie stosowania takich zabiegów nie będziesz w stanie przerobić tych wszystkich genialnych pomysłów.

 

Co zatem pomoże Ci jeszcze w tym żeby wyrobić dobre nawyki:

  • planowanie, o którym wspomniałem już we wcześniejszym wpisie
  • odpoczynek, który musi być na prawdę na dobrym poziomie jeżeli masz dać z siebie maxa, a nie działać na pół gwizdka.
  • techniki NLP – jeżeli nie wiesz co to, to zachęcam do poczytania o tym

Co Jeszcze Możesz Zrobić?

Dla ułatwienia sprawy możesz działać powoli. Wdrażać kolejno nawyki np. zacząć od biegania rano, po tygodniu dorzucić 30 min książki. Kolejnym ruchem może być technika 30/30/30 czyli w skrócie: 30 min książki, 30 min pracy np na blogu czy na social mediach, 30 min szkolenia czy nauki o czymś nowym.  Na prawdę można tu działać na milion sposobów i codziennie wnosić coś dobrego do swojego życia. Ważne jest to żeby zacząć zmianę od siebie, a nie zwalać winę na innych. Często trzeba dużo pracować nad sobą przy nowych wyborach. Kiedy np. zaczynasz działać w internecie, ale nie masz akceptacji u rodziny czy znajomych. Nie rób nic na siłę i nie próbuj do niczego ich nakłonić ani przekonać. Pracuj nad nawykami, zmieniaj się pozytywnie i cierpliwie czekaj. Wiem, że to masa pracy i dużo nowych dla Ciebie rzeczy, ale gwarantuje Ci, że jeżeli masz mocny charakter to sobie z tym poradzisz. Nawet nie musisz mieć mocnego charakteru tylko dużo chęci i kreatywności.

Notuj

Pamiętaj żeby notować swoje postępy i wyznaczać sobie kolejne cele. Gdzieś w necie kiedyś czytałem nawet o dzienniku nawyków, ale już teraz sobie nie przypomnę gdzie. To też może być ciekawy sposób, ale ja osobiście z niego nie korzystałem. Pamiętaj również o tym żeby robić to systematycznie bo to tak jak ze wszystkim jeżeli odpuścisz to potem ciężko będzie wrócić. 90% ludzi i tak sobie z tym nie poradzi dlatego tak mało osób osiąga sukces osobisty czy finansowy. Kiedy już wyrobisz sobie automatyczne nawyki to zobaczysz jak Twoje życie się zmieniło.

 

Jeżeli ten wpis był dla Ciebie wartościowy to zostaw komentarz lub udostępnij go w mediach społecznościowych. Będzie to dla mnie znak, że idę w dobrym kierunku oraz motywacja do dalszej pracy.