Revshare i podatek – czy trzeba się z tego roliczyć?

Podatek trzeba rozliczać i nie warto jest kombinować o czym jeszcze powtórzę pewnie w dalszej części wpisu. Dostaję ostatnio masę pytań odnośnie rozliczenia z Urzędem Skarbowym z dochodów uzyskanych z Revshare i MLM. Można powiedzieć, że to pytanie pojawia się w co drugiej rozmowie czy mailu. W sumie to się nie dziwię, bo kary są duże i nie warto kombinować. 

Na wstępie odpowiem na najczęstsze pytanie. Jeżeli wpłacasz np. 1000$ czy 100$ i reinwestujesz to nie musisz się z tego rozliczać. Dopiero kiedy wypłacasz coś na swoje konto bankowe czy procesor płatniczy, podlega to pod rozliczenie.

 

Podatek Kiedyś

Kilka lat temu w Urzędzie Skarbowym  na pytanie „ Jak można rozliczyć podatek z Revshare”, czy z zarobków w Internecie nie można było uzyskać jednoznacznej odpowiedzi. Były też sytuacje, gdzie odpowiedzi były różne w różnych rejonach Polski. Teraz, kiedy forma zarobku przez Internet jest dość popularna, można z łatwością rozliczyć się w Urzędzie Skarbowym. Kiedy zapytasz o to u siebie w Urzędzie na pewno dostaniesz odpowiedź i pomoc. Trzeba jednak pamiętać o tym, że rozliczać musisz się z każdej zarobionej złotówki. Dodatkowo każdy indywidualnie musi się dowiedzieć w swoim Urzędzie, czy na pewno wszystko jest dobrze wypełnione. To samo tyczy się rozliczania podatku w MLM. 

 

Ważne!! Przepisy zmieniają się z roku na rok. Nie jestem osobą upoważnioną, aby każdemu z osobna doradzać na temat rozliczania z US. Wszystko co tu opisuję jest wynikiem moich doświadczeń i informacji zaczerpniętych z Urzędu Skarbowego w moim regionie. Dlatego sugeruję zaczerpnąć wiedzy specjalisty, a tym wpisem jedynie chcę Tobie wyjaśnić mniej więcej na czym to wszystko polega.

 

Co jest potrzebne do rozliczenia się z zarobków Revshare

Każdy musi się rozliczyć raz w roku i to nie jest nowość. Robi się to przy pomocy Pitów, a zazwyczaj jest to PIT – 36. Kiedyś, z tego co pamiętam, rozliczałem się przy pomocy PIT – 37. Rozliczając się z pieniędzy zarobionych w Internecie, będzie Cię interesował dochód i koszty uzyskania. Możesz także poprosić o interpretację indywidualną, ale to są dodatkowe koszta i bardzo długi czas oczekiwania, nawet do  12 tygodni.

Pamiętaj też o tym żeby sprawdzić kwotę wolną od podatku w danym roku, bo te kwoty są co roku inne. Może tak być, że nie przekroczysz w swoich wypłatach tej kwoty jeśli np. dopiero zaczynasz swój biznes w Internecie i nie specjalnie masz na inwestycję czy depozyt w jakieś platformie, programie zarobkowym.

 

UWAGA!! Ten wpis jest jedynie w celach informacyjnych. Może Ci on dać ogólny zarys tego w jaki sposób możesz się rozliczyć z podatku. Pamiętaj, że nie jestem osobą, która może Ci w tym pomóc bo nie mam takich uprawnień.

 

Dochód w platformach Revshare

Czym jest dochód chyba każdy wie. Zazwyczaj są to zielone wypłacane na konto bankowe lub procesor płatniczy. W procesorach płatniczych jest jeden mały szczegół czyli prowizja.

Musisz zebrać wszystkie Twoje wypłaty z całego roku, rozliczyć je i tutaj pojawia się pewna niedogodność.  W Polsce nie da się rozliczyć w dolarach, bo przecież mamy nasze piękne złotóweczki, więc trzeba dolce przeliczyć na złotówki. Najlepiej kierować się kursem dolara z dnia poprzedniego, żeby nie było potem problemów .

 

Przykład:

W roku 2015 Janek wypłacił 100 000 $ do dnia 20.09.2015. Żeby było wszystko na swoim miejscu to patrzymy na kurs $ z dnia 19.09.2015 – można to sprawdzić np. Tutaj http://www.nbp.pl/?c=/ascx/archa.ascx

Janek trafił na kurs 4,0 więc wyszło mu 400 000 zł przychodu za rok 2015 ( trochę przytulił w tych Internetach).  Dla pewności musisz obliczyć każdy dzień w całym roku, z którego się rozliczasz i sumujesz. W ten sposób policzysz przychód jaki uzyskałeś w danym roku.

 

Pamiętaj!! Zarobek jest wtedy, kiedy wypłacisz więcej niż wpłaciłeś.  Jeżeli np. Janek wypłacił 500$, a wpłacił 1000$ to wtedy nie musi się rozliczać z danego programu, ponieważ koszty uzyskania przychodu przewyższają uzyskany przychód, a zatem dla urzędu skarbowego Janek jest „na minusie”.

 

Koszty Uzyskania Przychodu

Trzeba też pamiętać o wpisaniu kosztów uzyskania w odpowiednim miejscu. W przypadku Revshare z użyciem procesorów płatniczych będzie to właśnie prowizja pobierana przez procesory płatnicze. Tutaj sytuacja jest identyczna jak w przypadku dochodu. Oblicza się to zliczając prowizje pobrane przez procesory.

 

Pamiętaj, żeby zrobić to ze wszystkich procesorów płatniczych. Kosztem uzyskania są też nasze depozyty w platformach typu RevShare.

 

 

Polecam także zobaczyć to nagranie video:

 

Podatek/Posumowanie: Jest trochę liczenia, ale jak pisałem już wyżej można to zrobić szybciej za odpowiednią opłatą. Mając te kwoty policzone, można spokojnie rozliczać się w US. Wiem też, że są ludzie, którzy olewają to i ukrywają dochody. Są sposoby na omijanie pewnych schematów. Ja jednak nie polecam tego typu działania. Kiedy US wykryje takie manewry kara jest naprawdę wysoka i nie warto kombinować.