W odpowiedzi na maila jednego z moich czytelników postanowiłem napisać krótki wpis o tym jak zabezpieczyć swoje bitcoiny. Bitcoin ostatnio doszedł do większej wartości niż złoto więc myśląc i podążając za logiką – Bitcoin jest okazją. Co raz więcej ludzi dostrzega potęgę bitcoina, a jeszcze więcej po prostu o nim słyszy każdego dnia. Pytanie jednak dotyczyło tego, jak dobrze zabezpieczyć swoje bitcoiny? Z racji stałego wzrostu wartości tej kryptowaluty na pewno warto się zastanowić nad dobrym zabezpieczeniem swoich bitcoinów. Oczywiście to nie ma sensu kiedy masz 0.1 BTC na swoim portfelu bo wartość urządzenia, o którym tutaj napiszę przewyższy wartość naszych bitcoinów na portfelu. Natomiast kiedy mamy tych Bitcoinów już trochę więcej 2-3 no to można pomyśleć o sensownym zabezpieczeniu Twoich perełek. Czy więc Trezor będzie dobrym zabezpieczeniem ?

Czym jest Trezor?

Żeby wyjaśnić to jak najlepiej to po prostu wykorzystam tu proste słownictwo bez naciągania i bajery. Trezor jest to tak jakby mikrokomputer wykorzystywany do przechowywania kluczy prywatnych. Jest chyba najlepszym narzędziem do przechowywania BTC na zewnętrznym portfelu. Producent zapewnia, że jest niemożliwe wykradzenie kluczy z tego urządzenia przez port USB. Trezor przyjmuje anonimowe transakcje (niepodpisane), a następnie odsyła je podpisane.

 

Trezor – Bezpieczeństwo

Jak już wspomniałem wyżej każdy posiadacz większej sumy Bitcoinów powinien przynajmniej pomyśleć nad dobrym zabezpieczeniem swojej małej fortuny. Wiadomo jaka dzisiaj jest sytuacja w sieci czyli masa złodziei i wirusów, robaków, hakerów. Sam spotkałem się z taką sytuacją i od tamtej pory zawsze doradzam każdemu maksymalne zabezpieczenia. Co prawda mnie okradli z Dolarów, ale mimo wszystko to zawsze jakaś lekcja i nauczka na przyszłość. Rozwiązań jest na prawdę duży wybór od portfeli z różnymi zabezpieczeniami po proste zabezpieczenia w postaci Pendrive. Każde rozwiązanie ma jakieś wady dlatego powstało coś w rodzaju Trezora. Na telefony z androidem jest masa szkodliwego oprogramowania, a sam android ma dużo dziur, którymi hakerzy łatwo się włamują na pocztę itd. Można też używać linuxa albo telefonu z iOS, ale nigdy nie mamy pewności, że tam się ktoś nie włamie ( najczęściej przez pocztę).

 

Trezor – Prosty Zakup i Instalacja

Zakup Trezora jest równie prosty jak jego obsługa, a cena według mojej opinii bardzo przystępna. Zresztą czy cena gra jakąś rolę przy bezpieczeństwie Twoich pieniędzy? Żeby zakupić to urządzenie to musisz po prostu wejść na stronę Trezor.io. Na stronie będziesz musiał wypełnić krótki formularz i po kilku dniach dostaniesz przesyłkę. Urządzenie jest dostępne w kilku kolorach, a cena to 99$. Płatności możesz dokonać zarówno w dolarach jak i bitcoinach po czym dostaniesz na maila wiadomość. Paczka dochodzi bardzo szybko, a całość jest zafoliowana w oryginalnym pudełku. Co ciekawe kabel, który dostajesz przy zakupie można pewnie w łatwy sposób zastąpić innym ( jeszcze nie próbowałem) ponieważ wejście jest standardowe czyli microUSB.

 

Kiedy już nacieszysz oko nowym urządzeniem, przyjdzie pora na instalowanie. Po podłączeniu urządzenia musisz wejść na stronę myTrezor.com i tam będziesz poprowadzony krok po kroku przez cały proces. Żeby zaktualizować oprogramowanie musisz mieć podłączony Trezor i wciśnięte dwa przyciski. Jest to pewnie kolejne zabezpieczenie, ale głowy sobie nie dam uciąć po co to jest.

 

Jeżeli już uporasz się z całym procesem wprowadzania i będziesz chciał skorzystać z urządzenia to musisz to zrobić przez witrynę trezora. Co ciekawe nie potrzebujesz hasła czy loginu żeby się zalogować bo system sam wykrywa podłączone urządzenie. Strona również mnie zaskoczyła bo jest bardzo prosta w obsłudze, a myślałem, że z takim urządzeniem będzie na prawdę ciężko.

 

Podsumowanie

Moim skromnym zdaniem w tej chwili jest to najlepsze rozwiązanie jeżeli chodzi o przechowywanie swoich BTC. Jak już wspomniałem wyżej nie zalecam tego urządzenia poniżej 1 bitcoina ponieważ samo urządzenie z przesyłką wyjdzie ponad 100$. Mimo kilku wad (nieistotnych dlatego o nich nie pisałem) urządzenie to zaliczam do najlepszych rozwiązań na rynku. Pamiętajcie jednak, że są też inne rozwiązania również dobre i to, że kogoś okradną nie znacznym, że Ty też padniesz ofiarą bo dobre zabezpieczenia i częsta zmiana haseł dużo pomoże. O zabezpieczeniach napiszę też w kolejnym wpisie ponieważ sam szukałem informacji aby moje biznesy i pieniądze były bezpieczne.

 

Jeżeli podobał się Tobie ten wpis to zapraszam do komentowania i udostępniania w Social Mediach. Będzie to znak dla mnie, że to czym się dziele na tym blogu ma jakąś wartość.